A könnyűszerkezetes ingatlanokkal és mobilházakkal kapcsolatban gyakran hangoztatott kérdés, hogy vajon beton alapokra kell elhelyezni az ingatlant vagy létezik más, esetleg ennél mobilabb és környezetbarátnak minősülő megoldás is? Szerencsére a válasz: igen! Végül is, nem véletlenül találták fel a talajcsavart…

Amikor szóba kerül a mobilház alapozása, sokan gondolják úgy, hogy oké: lehet, hogy a ház mozdítható, de elég biztonságos is? Nem fog esetleg a talajba süllyedni vagy valamilyen külső erő hatására elmozdulni? Főleg akkor, ha a betont kihagyjuk a számításból.

Szerencsére a talajcsavar megoldja a dilemmát

A mobilház telepítése során a talajcsavar használata igazán kézenfekvő és környezetkímélő megoldást. Ha csak abba gondolunk bele, hogy a beton kihagyásával a képletből már a környezetünkkel is jót tettünk, megéri a próbálkozást.

Egyébként a talajcsavar gondoskodik arról, hogy a mobilház tényleg mobilis, azaz szállítható legyen, hiszen a földből különösebb földmunkák nélkül kiszedhetjük őket és az új helyszínen rögzíthetjük velük az ingatlant.

Maga a folyamat úgy kezdődik, mint egy átlagos betonozás: sor kerül a talaj szerkezeti elemzésére, illetve, ha a terület igényli, akkor némi tereprendezésre és előkészítésre. Ezután viszont nem a talajkitermeléssel együtt járó földmunkák, a zsaluzás, az alapok megerősítése, az alapozás és a betonozás, annak megszilárdulása és a végső ellenőrzés következik, mert mindez kihagyható. Rögtön a terhelés fázisára ugorhatunk, azaz a csavarok elhelyezése és rögzítése a talajban, majd a mobilházak telepítése következik

A mobilház egyik nagy előnye, hogy méretének és a tereprendezési munkák függvényében a mobilház akár 24-48 órán belül beköltözhetővé válik. Ezt a folyamatot maximum az tudja némileg lassítani, ha a közművek bevezetését is meg kell előtte oldani, bár ez akár a mobilház gyártási ideje alatt is elintézhető, amennyiben nem az Ecomodul azonnal szállítható opcióját választod.

Mennyire biztonságos a talajcsavar?

Érthető, hogy felmerül a kérdés, hiszen pénztárcabarát ára mellett a mobilház még mindig több millió forintos kiadást jelent, így mindenki szeretné biztonságban tudni a tulajdonát. Szerencsére a tűzihorgonyzott acélból készülő talajcsavar és a hozzá kapható kiegészítők is többféle méretben, illetve teherbírással kaphatók.

Ennek köszönhetően a talajcsavaroknak akár a 250-950 kg-os teherbírás ellen sincs kifogásuk. Ráadásul gépi fúrás vagy behajtás során még ez a teherbíró képesség is fokozható, ráadásul pont- és sávalapok kialakítására is alkalmas.

Környezetbarát megoldás

A talajcsavar a legváltozatosabb helyeken használható fel, hiszen akár víz alatt is bevethetjük, de a földes, homokos, agyagos, töltött talajban is megállja a helyét. A mobilházak talajcsavarral való alapozása egyébként a környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve is ideális választás.

Egyfelől a talajcsavar használata jóval kevesebb földmunkával jár, mint a betonos alapozásé, így kevésbé bontjuk meg a talaj szerkezetét, hiszen megússzuk a talajkitermelést és a föld elhordását is. Ezen felül azonban megspóroljuk azt a vegyianyagos terhelést is, ami a beton kiöntése során beszivárgott volna a talaj különböző rétegeibe.

Ezzel a megoldással akár még a terasz is környezetbarát módon alakítható ki, hiszen nemcsak a mobilház, hanem a hozzá igényelt terasz is rögzíthető a talajcsavar segítségével. Így a környezet védelméről a kényelem oltárán sem kell lemondani.

Mindent egybevetve, amennyiben a mobilház alapozása talajcsavar használatával történik és nem a hagyományos betonalapokra támaszkodunk, akkor a gyorsabb, környezetet kímélő és költséghatékony megoldásra voksolunk. 1-1 talajcsavar ára ugyanis méretétől függően 10 000 – 40 000 Ft között mozog. Összeadva a sóder, a víz, a cement, a kőműves munkadíjak, a talajmunkák/tereprendezés munka- és óradíját, a végén még mindig a talajcsavar lesz az optimális megoldás.