Kicsit átfogalmazva a kérdés: van különbség a könnyűszerkezetes ház és a mobilház között? Nos, talán több a közös vonásuk, mint elsőre gondolnánk, de kisebb-nagyobb mértékben azért eltérések is akadnak. Ebben a cikkben ezeknek járunk utána.
A könnyűszerkezetes házak és a mobilházak az új hullámos építkezési stílusok lenyűgöző alternatívái. Nemcsak azért, mert a hagyományos építkezési módokkal ellentétben nagyobb hangsúlyt fektetnek a környezetbarát megoldásokra, de egyszersmind finanszírozhatóbb és élhetőbb megoldást kínálnak több problémára is.
Persze annak ellenére, hogy Nyugat-Európában vagy Amerikában már mindkét építkezési műfaj igencsak elterjedt megoldásnak számít, itthon még mindig sok kérdés, sztereotípia és előítélet övezi a könnyűszerkezetes házakat és a mobilházakat egyaránt. Ráadásul a legtöbb esetben egymás szinonimájaként használják a két fogalmat, de ez nem minden esetben teljesen helytálló megállapítás.
Mi a mobilház?
A mobilház egyik legjobb tulajdonsága, hogy az épület vagy épületek bármikor és kis túlzással bárhová áttelepíthetők. Ugyanúgy alkalmas a közművek bekötésére, mint a hagyományos ingatlan típusok, ráadásul már az ezek bevezetését követő 24-48 órában költözhető ingatlanok, plusz maga a konstrukció a kiválasztott típustól függően akár 6-8 héten belül is elkészülhet.
Szerkezetüket tekintve könnyűszerkezetes házakként / konténerházakként is szokták emlegetni őket, hiszen alapvetően nem betonból és téglából, hanem strapabíró acélvázakból állnak. Az Ecomodul mobilházak esetén ehhez még például a szendvicspaneles megoldás, az alumínium nyílászárók is hozzájönnek.
Ami a gyártását illeti, a „hagyományos” könnyűszerkezetes házakkal ellentétben a mobilház mindig a gyártó telephelyén készül el és nem darabokban, hanem egy darabban, vagyis összeszerelve, készen szállítják a kiválasztott építési telekre. Ez a megoldás az alapja annak is, hogy később ugyanúgy tovább költöztethető az ingatlan, ha úgy alakul az élethelyzet.
Mi a könnyűszerkezetes ház?
A könnyűszerkezetes ház általában valamilyen könnyű, a betonnál például kevésbé tartós anyagból készülnek. A szerkezet anyaga lehet fa, acél, de akár alumínium is. Ez persze nem jelenti azt, hogy a könnyűszerkezetes házak – vagy épp a mobilházak – ne lennének biztonságosak, vagy hiányozna valami komfortos dolog.
Éppen ellenkezőleg: kialakításuk rugalmas, abszolút az egyéni igényekre és preferenciákra szabható, mindkét ingatlan alternatíva esetében. A könnyűszerkezetes házaknál az esetek többségében előre gyártott alapanyagokból, modulokból épül fel az otthon, de stílusban és méretben is abszolút testre szabhatók.
Mi a különbség a mobilház és a könnyűszerkezetes ház között?
Annak ellenére, hogy acélváza miatt például az Ecomodul mobilház is könnyűszerkezetes háznak minősül, akadnak különbségek a két típus között. Az egyik legfontosabb, hogy amíg a könnyűszerkezetes házak elemeit a telepítés helyszínén állítják össze, addig a mobilházak összeállítása a gyártó/kivitelező telephelyén történik meg és a kész végeredményt szállítják a helyszínre.
Emellett a mobilház tulajdonságainak köszönhetően könnyebben is mobilizálható, kis túlzással élve, csak felpakoljuk a csomagtartóra és máris költözhetünk, ahová a munkánk vagy az életünk szólít.
Bár tény, hogy a mobilház még kevésbé elfogadott a hazai porondon, szerencsére egyre többen döntenek e környezetbarát, energiahatékony, kényelmes és könnyebben finanszírozható ingatlan mellett, még az üzleti szférában is egyre többen használják irodaként, üzletként vagy épp kávézóként.
Egyébként azt is érdemes megfontolni, hogy az Ecomodulnál például nemcsak az előre megtervezett típusházak közül lehet választani, hanem komplett egyéni/céges igények alapján is megtervezhető az ingatlan. Ha pedig sürgősen ingatlanra lenne szükség, akkor akár az azonnal szállítható, már előre összeszerelt konstrukciók közül is válogathatsz.