Az energiahatékonyság fontos kérdés, még akkor is, ha egy eddig kevésbé elterjedt ingatlan típusról, azaz az mobilházról van szó. Mivel egyre többen választják ezt az ingatlant irodának, büfének, üzletnek vagy kiállítótérnek és az igényektől függően viszonylag könnyen bővíthető és alakítható az ingatlan, fontos, hogy a fenntartása minél gazdaságosabb legyen és minél kisebb ökológiai lábnyomot hagyjon maga után.
Persze ez minden ingatlantípus esetében elmondható, de azért, ha már az új hullámos építészeti megoldásokról van szó, a mobilház energiahatékony előnyeit mindenképpen érdemes kihasználni a jövőbeli iroda vagy üzlet, esetleg nyaraló megtervezése során.
Azzal kezdve, hogyha a mobilház telepítése során beton alapozás helyett talajcsavart használunk, máris sokat tettünk a környezetünkért. Azonban önmagában ennek az energiahatékonysághoz sok köze nincsen, inkább környezetvédelmi szempontból fontos a kérdés, éppen ezért érdemes tovább gondolkodni egy kicsit, már ami az energiahatékony megoldásokat illeti.
Mert mi is az az energiahatékonyság?
Az energiahatékonyság és ingatlan viszonylatában a legtöbbször a korszerű fűtéstechnikát, a megfelelő szigetelést, illetve a jól záródó – szigetelt, thermo- vagy épp dupla üveges nyílászárókat értik. Pedig az, hogy egy adott ingatlan mennyire energiahatékony, ennél jóval több összetevőből áll.
Ez a kérdés a mobilházak esetén sem kerülhető meg, hiszen annak érdekében, hogy ideális esetben akár teljesen le tudjunk kapcsolódni a hálózatról vagy minél kisebb energiaköltséggel kalkulálhassunk, bőven van mit tennünk.
2022-től kezdve ugyanis az számít energiahatékony háznak, amely besorolását tekintve AA++, AA+, AA és BB kategóriákba tartoznak. Ezek a besorolási kategóriák már elérik, bizonyos esetekben meghaladják a közel nulla energiaigényű (KNE) osztályt. Ebben az esetben egyébként a felhasznált energia minimum 25%-ának már megújuló forrásból kell származnia.
Mitől lesz energiahatékony a mobilház?
Amire a legtöbben nem gondolnak, hogy már maga a mobilház tájolása is mennyire fontos szerepet játszhat az energiahatékonyságban. Az minden telek és mobilház esetében más és más, hogy hogyan lehet a legjobban kihasználni a napsütéses órák számát. Mindenesetre érdemes úgy megoldani a tájolást, hogy a mobilház üvegfelületei és a nyílászárók minél többet fogjanak be az értékes napsugarakból, ezzel is kihasználva és csapdába ejtve a természetes fényt.
Ezt a logikát követve egyébként a napelemes rendszer kiépítése, vagy napkollektor is fontos lépés, hiszen az elektromos árammal működtetett AA+, AA és BB kategóriás gépek (például hűtő, elektromos tűzhely, elektromos kandalló stb.), a világítás, a fűtő- és hűtőrendszer működése során rendkívül sokat takarékoskodhatunk. A világítás esetén például a LED-világítás használata is sokat számít, míg a hűtő-fűtő berendezések esetén az időjárásra reagáló berendezések számítanak igazi etalonnak. Fűtés esetén természetesen a pellet, a biomassza, a geotermikus energia is felhasználható
Fontos a nyílászárók méretének kiválasztására és azok megfelelő szigetelésére is odafigyelni, hiszen általában ezek azok a helyek, ahol a legtöbb meleg ki szokott szökni. A meleg bent tartása érdekében akár thermo ablakot, vagyis két- vagy három rétegnyi, légmentesen összeragasztott üvegpanelből álló ablakokat választani.
Egy szó, mint száz, az energiahatékonyság mobilház esetén sem elérhetetlen vágyálom, csak tudatos tervezéssel és hosszú távú gondolkodással kell nekiállni az ökobarát iroda vagy üzlethelyiség megtervezésének, kialakításának. Szerencsére ma már a mobilház esetén is egyre könnyebb a legkomolyabb környezetvédelmi elvárásoknak megfelelően kialakítani ezeket az ingatlantípusokat.